Zakup mobilnego urządzenia do dezynfekcji ozonem
Przedsiębiorstwo Komunalne „KOMES” sp. z o.o. w Rypinie przy współfinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu w kwocie 255.000,00 zł zrealizowało przedsięwzięcie pn. ”Zakup mobilnego urządzenia do dezynfekcji ozonem urządzeń kanalizacyjnych (przepompownie ścieków, studnie rozprężne) oraz płukania i dezynfekcji sieci i urządzeń wodociągowych”.
Mycie i odkażanie ozonem niweluje do 100% ilość bakterii, a właściwości organoleptyczne produktów są w pełni akceptowalne dla konsumenta. W urządzeniu została zastosowana technologia wykorzystania ozonu w sposób przyjazny środowisku, bazująca tylko na naturalnych procesach zachodzących w przyrodzie. Ozon rozkłada się w 100% do czystego tlenu po procesach technologicznych, a produkty i urządzenia infrastruktury technologicznej nie wymagają ponownego płukania. Dzięki temu obniżamy ilość zużywanej wody, skracamy czas awarii i wprowadzenia urządzeń do ruchu. Dodatkowo urządzenie posiada przenośny system wysokociśnieniowy do mycia powierzchni technologicznych i zbiorników oraz samochodów dostawczych (np. beczki do wody na wypadek awarii sieci wodociągowej). W przypadku urządzeń kanalizacyjnych ozonowanie będzie wykorzystywane do oczyszczania studni rozprężnych oraz przepompowni ścieków eliminując uciążliwości odorowe. W zakresie oczyszczalni ścieków do okresowego oczyszczania kraty, mycia prasy osadu oraz sitopiaskownika. W stacji uzdatniania wody wykorzystamy urządzenie do dezynfekcji ujęć wody, studni głębinowych, zbiorników, sieci wodociągowych.
W przypadku wystąpienia zanieczyszczeń dozowanie ozonu do wody po procesach uzdatniania pozwoli na:
- poprawę bakteriostatyczności sieci wodociągowej;
- obniżenia ilości chloru dozowanego do wody;
- usunięcia ewentualnych zapachów z wody pozostałych po procesach uzdatniania.
W przypadku wystąpienia poważnej awarii sieci kanalizacyjnej lub oczyszczalni ścieków powodującej zrzut ścieków bezpośrednio do rzeki, urządzenie będzie mogło być wykorzystane do napowietrzania rzeki Rypienicy (urządzenia te były wykorzystywane do napowietrzania Wisły z uwagi na zrzut ścieków spowodowany awarią rurociągu doprowadzającego ścieki do oczyszczalni ścieków Czajka w Warszawie).
Dezynfekcja ciśnieniowa jest prosta i szybka, bez potrzeby dodatkowego płukania. Charakter proekologiczny podkreśla fakt, że w procesach wytwarzania wody wysokoozonowanej nie są wykorzystywane żadne chemikalia, tylko energia elektryczna.
metryczka
Wytworzył: Alfred Dombrowski (2 stycznia 2020)
Opublikował: Krzysztof Wiśniewski (2 stycznia 2020, 07:33:42)
Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 451